środa, 25 marca 2020

D). WYPRAWA „PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)”

    D). WYPRAWA „PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)”
    Wyprawa „WYPRAWA „PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)” startuje w poniedziałki, wtorki, środy lub czwartki każdego tygodnia (zależnie od dostępnego terminu i wymiennie z weekendową ofertą nocnych obserwacji), OD 1.03. (marca) KAŻDEGO ROKU do 20.05. (maja) i OD 1.08 (sierpnia) PO 25.10. (październik)!!
    Podczas wyprawy będziemy obserwować i poznawać różnorodne dzikie wędrowne ptaki wodne, błotne, leśne, drapieżne (szponiaste) oraz pól i łąk w dogodnym obserwacjom tego zjawiska kompleksie starych i znanych tym ptakom stawów koło wsi Bąkowiec (przy trasie Kozienice – Puławy - Dęblin) oraz nad rzeką Wisłą pod Dęblinem. Spotkamy np. wędrowne gęsi gęgawy, zbożowe i białoczelne czy z ptaków siewkowychrycyka, kwokacza, krwawodzioba czy różne biegusy, a także rybitwy kilku gatunków, w tym rzeczną, białoskrzydłą,  białowąsą oraz białoczelną i podobnie – migrujące śródlądowe mewy!! Napotkamy także wędrowne i stosunkowo liczne drapieżne (szponiaste), np. pospolite myszołowy, w tym myszołowy włochate, dalej migrujące jastrzębie, krogulce czy błotniaki, takie jak stawowy, łąkowy i zbożowy; przelotne sokoły kobuzy, pustułki czy nawet kobczyki, a także inne rzadkości, włącznie z rzadkimi orłamiorlikiem krzykliwym czy bielikiem i zaobserwowanym podczas nierzadko polowań na ryby - rybołowem!! Ekscytującym i spektakularnym zjawiskiem będzie zapewne migracja pospolitych i rzadszych ptaków leśnych i polnych, a także pierwszy pojaw ptaków, dla których nasz kraj jest ostoją zimową, czyli takich gości z północy i wschodu, jak zięby jer, czeczotki czy jemiołuszki!!
    OFERTA „WYPRAWA „PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)”  W/W ZAKRESIE TEMATYCZNYM I JAKOŚCIOWYM jest realizowana OD 1.03. (marca) KAŻDEGO ROKU do 20.05. (maja) i OD 1.08 (sierpnia) PO 25.10. (październik)!!
    SERDECZNIE ZAPRASZAM!!
    WYPRAWA „„PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)” jest znakomitą sposobnością obserwacji krajobrazów i ptaków w/w środowiska (stawy w Bąkowcu czy rzeka Wisła), w tym bogactwa tych ptaków od strony estetycznej - kolorystyki, kształtów, a także spektakularnej ekologicznej specjalizacji poszczególnych gatunków i przystosowań do trybu życia i rodzaju zdobywanego pokarmu, co jest widoczne w sposobie lotu i właśnie pokroju ciała!! Zatem zachwyci nas na przykład zwinny lot smukłoskrzydłych i zgrabnych rybitw oraz rybołowa, błotniaków czy orłów!! Poznamy także różne strategie migracyjne, czyli związane z wędrówką, różnorodnych gatunków, w tym aspekt spektakularnych zjawisk instynktownych istotnych w tym przypadku, czyli np. szyki ptaków wędrownych (klucze, rzędy) czy inne związki zachowania z długodystansowym przelotem, wielkością gatunku i warunkami meteorologicznymi!!
    Jak wziąć udział w WYPRAWIE „PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)”:
    Startujemy około godziny 7:30 na parkingu przy ośrodku „Orlik 2012” w Zwoleniu / ul. Perzyny (na trasie Zwoleń – Kozienice (Warszawa). Kończymy w tym samym miejscu, po około 4,5 do 5 h (godzinach) (około 12:30) obserwacji różnorodnych, minimum wyżej wymienionych aspektów życia (gdzie najważniejsze spośród nich, to zjawisko migracji – ptasich wędrówek), głównie ptaków m.in.  rzeki Wisły, gdzie scenariusz każdej wyprawy i nasze jego doświadczenie spontanicznie okrasi i napisze „Natury pływ i nieposkromiony Żywioł”!!
    Prosimy o zabranie ze sobą stosownego ubioru, lornetek, lunet i aparatów fotograficznych  oraz napojów i prowiantu wg uznania.
    Cennik:  70 zł (PLN) / od osoby biorącej udział w WYPRAWIE „PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)”!!
    Ilość osób: minimalna4; pośrednia, każda - do 9 i maksymalna, każda – do 14!!
    Transport: własny uczestników!!
    Istnieje możliwość zamówienia na wyłączność WYPRAWY „PTASIE MIGRACJE (WĘDRÓWKI)”  – cena zryczałtowana: 100 zł (PLN) / od osoby!! Minimalna ilość osób –
    każda, do 4; pośrednia, każda – do 9 i maksymalna, każda – do 14!!
    PREFEROWANE ROZLICZENIE GOTÓWKOWE, ALE ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ PRZEDPŁATY, WPŁAT „Z GÓRY” NA KONTO:
    SEENECO Janusz Kupis :
    na mail! :)
    KONTAKT: mgr Janusz Kupis e-mail:  jkupis@interia.eu  Tel. GSM: +48 725 446 892
     (c) endoors // Janusz Kupis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz